Kada govorimo o zdravom načinu života odmah pomislimo na kombinaciju uravnotežene ishrane i fizičke aktivnosti. Vežbanje održava naše mišiće jakim, poboljšava mentalno zdravlje i ujedno je idealan način za dostizanje i održavanje željene forme.
Ono što često zaboravljamo je koliko je telu potrebno da se od intenzivnih treninga oporavi i koji su najbolji načini za to.
Da bi se mišići nakon treniranja oporavili neophodan je dodatni unos šest najvažnijih suplemenata. U pitanju su vitamin A, vitamin C, zatim vitamin E, vitamin D, kompleks vitamina B i magnezijum.
Zašto dolazi do bola u mišićima?
Bol u mišićima nakon fizičke aktivnosti, najčešće se javlja usled promene rutine ili novog programa vežbanja. Zahtevni treninzi uzrokuju mikroskopska oštećenja mišićnih vlakana, što zatim dovodi ukočenosti i bolova u mišićima.
Suplementi za obnovu mišića nakon treniranja
Vitamin A
Iako nije među najpopularnijim, vitamin A je izuzetno koristan za sportiste. Za rast mišića i njihovu obnovu neophodna je sinteza proteina.
- Vitamin A učestvuje u sintezi proteina; na taj način njegove rezerve se troše i neophodno je dopuniti ih.
- Vitamin A podstiče razvoj kostiju i stimuliše brže sazrevanje novih ćelija.
- Istraživanja su takođe pokazala da vitamin A smanjuje upalu mišića.
Vitamin B
Vitamini B6 i B12 su najvažniji vitamini B kada je oporavak mišića u pitanju.
Vitamin B12 je neophodan za proizvodnju novih krvnih zrnaca, dok B6 poboljšava performanse i izdržljivost.
Uzimanjem folne kiseline odnosno vitamina B9 u kombinaciji sa vitaminima B6 i B12 utiče na bolji protok krvi i isporuku hranljivih materija u mišiće.
Za najbolje rezultate izaberite kompleks vitamina B kako bi dejstvo bilo jače i kompletnije.
Vitamin C
U nedavnoj studiji od učesnika je zatraženo da rade intenzivne vežbe osam dana za redom. Određenom broju učesnika dat je vitamin C pre treninga, dok su ostali dobili placebo. Istraživači su otkrili da se uzimanjem suplementa pre i posle vežbanja značajno smanjuje pojava simptoma upale mišića.
Tokom samog treninga može se javiti osećaj blokiranih i bolnih mišića, a krivac za to je nakupljanje mlečne kiseline.
Vitamin C ima brojne uloge u organizmu – ne samo da jača imunitet već pomaže u proizvodnji kolagena, neutrališe slobodne radikale, ali ujedno i smanjuje nastanak mlečne kiseline.
Vitamin E
Da li ste čuli za oksidativni stres? Oksidativni stres je stanje povećane proizvodnje slobodnih radikala prilikom koje štetni efekti nadmašuju kapacitet antioksidativne zaštite i dovode do niza zdravstvenih problema.
Naporne vežbe povećavaju proizvodnju slobodnih radikala koji zatim oštećuju mišićno tkivo i dovode do upale i bolova u mišićima.
Antioksidansi kao što je vitamin E neutrališu slobodne radikale pre nego što načine štetu organizmu.
Vitamin D
Naučnici su nakon opsežnih istraživanja došli do zaljučka da postoji korelacija između vitamina D, posebno 25(OH)D i oporavka mišića. Vitamin D, baš kao i vitamin A, ima važnu ulogu u sintezi proteina.
Što je u organizmu veći nivo vitamina D, posebno pre vežbanja, dolazi do manjeg zamora mišića i kvalitetnijeg oporavka nakon treninga.
U slučaju nedostatka vitamina D telo nije u stanju da pravilno apsorbuje kalcijum i fosfor, što dalje povećava rizik od bolova u u mišićima i slabosti mišića i kostiju.
Magnezijum
Grčenje mišića izuzetno je bolno i neprijatno, a može se javiti tokom treninga ili nakon njega. Česti grčevi ukazuju na nedovoljan unos magnezijuma.
Zahvaljujući magnezijumu možemo neutralisati i sprečiti pojavu grčeva.
Magnezijum bisglicinat važi za najbolji organski oblik ovog važnog minerala pa se iz tog razloga preporučuje svima onima koji se bave sportskim aktivnostima.